a cup coffee and comics

dirilten lezizceset

çocukken annemin elini tutup eski bir kitapçıdan içeri girdiğimde yıkıntıların içindeymiş gibi görünen bu dünyanın sonsuz bir maceranın kapılarını yaşamımın sonuna kadar açacağını bilemezdim. İlk okuduğum şeylerdi çizgi-romanlar, ilk okuduğum çizgi-romanlar Superman, Batman, Spiderman, ilk okudum kitaplar Tarzan ve Jules Verne… ilk dinlediğim rock grubu Queen. Böyle bir dünyanın içine adım atarsanız, seyahatiniz hiç bitmez. Şimdilerde dünyanın en güzel kahvesi eşliğinde çizgi-romanlarımın sayfalarını çeviriyorum.

Dünyanın ve insanların sizden beklentileri olacak elbette. Bazen tatmin edebileceksiniz bu gerçekliği, bazı güzel anlarda, bazı günlerde siyah-beyaz yaprakların üzerine bir suluboyanın renkleri damlayacak. Bir macera.

Yeni maceram, Angoulême’de ödül almış usta Fransız çizer Alfred’in Eskisi Gibi çizgi roman albümü. 

Çizgiromanın renk paleti sizi hüzünlü ama mutlu bir öykünün içine çekecek. Hikayemiz Fabio ve Giovanni kardeşlerin, eski bir Fiat 500’le Fransa ve İtalya’daki yolculuğu hakkında. Yaşadığım topraklara KaraKarga yayınları tarafından getirildi, çok saolsunlar. 

Birbirlerine karşı olan pişmanlıklarını tam olarak ifade edemeyen kardeşlerin yolculuğu sizi çizerin derin ve sade renk paletiyle karşılayacak ve çizgi-romanın sayfalarını yavaşça çevirmekten zevk alacaksınız. 

Bir Guy Delisle çizgisinin renklenmiş hali. Ölüm, yaşam, sevgi, pişmanlık, ufak ya da büyük çaplı kavgalar, çalınan arabalar, bağışlama, yalan ve gerçek renklerden size ulaşacak. Fabio’nun ve Giovanni’nin birbirleriyle olan diyaloglarında yalnız hissetmeyeceksiniz, çünkü tuhaftır yalnızlığın farklı bir türünü size aktaracaklar. 

Sade bir kahve eşliğinde çizgi dünyanın içlerine doğru… Severken özgür hissettiğiniz gibi bakacaksınız oraya. Bazen içimize dokunmasını başaran çizgiler vardır. Bırakın dokunsunlar. Sevmekten korkmayın. Acı çekmekten. Mutlu olmaktan. Affetmekten. Her şey için çok fazla zamanımız yok. Hayattan keyif aldığınız anları kaçırmayın.

İşte böyle bir çizgi-roman Eskisi Gibi. Come Prima. Size başucunuzda dönüp duran dünyayı hatırlatacak. 

bi bak istersen

Lezizceset