a cup of coffee and comics 3

dirilten lezizceset

Charles Burns, Black Hole / Kara Delik kendine özgü çizgileriyle ve hikayesiyle okuru kendisine bağlıyor. 80’lerin korku sinemasını andırıyor, çizgi-romanın başlangıcı. Ama sayfalarda ilerlemeye başladığınızda kimlik değişimleri ve metaforlar sizi sarıyor. Tuhaf bir şeyler var ve insanlığın içinde yayılmasını sürdürüyor. Hiç bir şey kesin değil ve bir sonraki sayfada ne olacağını merak ediyorsunuz.

Kara Delik, çizgi-roman dünyasına korku öğelerini başarıyla sokan bir yapıt. Türkçeye Flaneur tarafından kazandırılan çizgi-romanı ancak sahaflarda bulabilirsiniz. Ne yazık ki baskısını bulmak zor. Ne kadar zahmetli olsa da soluksuz bir gerilim sizi bekliyor.

Genç kuşağın yaşamına bulaşan bir hastalık. Size bulaştıktan sonra hiç bir şey eski halinde kalmıyor. Öfke ve şiddet sadece zihinleri ele geçirmiyor, bedenizi de yıpratıyor. Her şeye rağmen Charles Burns bu karanlık dünyaya sevginin ışığını da bırakıyor. Kayboluşların ardından aranan anlamı çizgi-roman karakterlerinin hepsi bulamıyor ama en azından sevgi için mücadele edenlere sempati duyabiliyoruz. 

İnsanın en büyük zaaflarının onu sürüklediği yıkımı gördüğünüzde üzülüyorsunuz. Tuzağa düşürülen bir karakteri izlediğinizde telaşlanıyorsunuz ve soğuk bir korku içinize işliyor. 

Yorganın altına sokulun ve sayfaları çevirin. Henüz sona ulaşmadınız. 

Charles Burns, siyah ve beyazı kullanmayı tercih eden bir çizer. Korku hissini yarattığı dünyaya oldukça sade yerleştiriyor. Bazı sayfalardaki kargaşanın içinde hayalgücünün yoğunluğu görüceksiniz ve onun Burns’un tarzının okuyucuyu bir anda yakaladığını ve onu 350 sayfanın sonuna kadar başarıyla kovaladığını da… 

Soluksuz okumalar.

Ve Flaneur’e ayrıca çevirmen Bilge Fatma Güler’e sonsuz teşekkürler.

bi bak istersen

Lezizceset