a cup of coffee and comics 4

dirilten lezizceset

2.Dünya Savaşı sırasında Paris kanallarında geçen bir hikaye. Grafik romanın çizgi paleti karakterler ve mekanla uyumlu. Final şaşırtıcı değil ama insanı gülümsetiyor. Ahlak kavramının bizi nerede kıskıvrak yakalayacağını asla tahmin edemeyiz ama yine de her şey yaptığımız tercihlere ve inandığımız insanlara bağlı. Durum ne kadar kötü olursa olsun. Güzel bir başlangıc her zaman mümkün. Yeter ki sevgiden vazgeçilmesin.

Gibrat, yarattığı kadın kahramanı Jeanne, kız kardeşi Cecile’i ararken başını büyük bir belaya sokuyor. Paris, Alman işgali altında ve o dönemde komünizm taraftarı olmak bir ölüm fermanı.

Polis tarafından yakalan Jeanne’in kaderi marifetli hırsız François’yla kesişiyor. Şehrin içinden kaçıp kanallarda yaşamaya başlıyorlar. 

Gibrat’nın çizimlerindeki incelik kendisini kolaylıkla belli ediyor. Tonların geçişleri hikayenin ilerleyişi ve sizi şaşırtan olay örgüsü. Kanal teknesi Himalaya göndermesini başarıyla gerçekleştiriyor. Jeanne ve François’nin hayatta kalmak için verdikleri mücadele bizi heyecanlandırıyor. Tanıştıkları arkadaşları, birbirlerine yardım edişleri, günümüz dünyasında karşılık beklemeden göremeyeceğimiz detaylar… Bir savaş dışarıda ve içeride.

Savaş sırasında fedakarlık ve güveni bulmak kolay değil. 2. Dünya Savaşı’nda insanlar sadece dönemin rejimiyle değil aynı zamanda ruhlarıyla da bir mücadele içindeler. Cesaret gerektiren tercihler, vazgeçişler ve kaçışlar… Ama her şey eninde sonunda iyiliğin zaferiyle sonuçlanacak gibi.

Biz okuların savaşıysa artık sadece ruhumuzu kaybetmemekle ilgili. 

Karganın Uçuşu’ndan önce Gibrat’ın bir diğer cildi Erteleyiş okunmalı. Ancak Flaneur’ün tarafından baskısı yapılan bu çizgi romanlara ulaşmak gerçekten kolay değil. Eski sahaflarda bulanabiliyor ama fiyatları gün geçtikçe artıyor.Gibrat’yla tanıştıysanız bu bedeli ödemeye de razı oluyorsunuz. 

Mevsimler geçiyor. Zaman bütün savaşları gömüyor. Geriye kârların üzerindeki ayak izlerimiz kalıyor ve eriyip gidiyorlar… ama bir şey daimi kalıyor, gerçek sevgi. 

Savaş silahlarla ya da herhangi başka bir şekilde olsun, ruhumuzu koruyan şey kalıcı. Korkularımız yersiz.


 

bi bak istersen

Lezizceset