salon 90

dirilten LezizCeset

“Alkış bizim konserlerimizde iş yapmaz”

Büyük Ev Ablukada

Bir kaç gün önce Büyük Ev Ablukada konseri için sevdiğim bir iki arkadaşımla Ada’dan yollara düştük. Aydın’da konseri izleyeceğimiz mekanı bulmakta ne kadar zorlanmış olsak da yolda olmak beni rahatlatmıştı. İş hayatının yoruculuğundan arada sırada, bazen sıkça kendimizi bu şekilde zar zor sıyırmamız gerekiyordu.

Büyük Ev Ablukada’nın bir iki şarkısını daha önce dinlemiştim. Özellikle Tayyar Ahmet’in Sonsuz Sayılı Günleri’nin popüleritesi sayesinde onların müziğine dalıp gitmiştim. İyi ki de dalmışım. Ama grubun bütün şarkılarını sakin bir kafayla dinleme imkanı hiç bulamadım konser tam anlamıyla dünyayla olan bağlarımı kesti. Evet be dedim farklı parçalar dünyaya yayılmaya onun hızını kesmeye ve ona anlam katmaya hazırlardı. Grubun yaptığı müzikten emin oluşu dinleyicinin aklını da açma eğilimindeydi.

Grubun üyelerinin sahne ve seyirci arasındaki etkileşimleri olağanüstüydü. Yaşımı ve yaşam şartlarını baz aldığımda seyircinin geneli genç üniversiteli tayfaydı ve bu tayfanın içinde her zaman bir iki çatlak yumurta ve bilinçsiz bir grup olurdu. En sevdiğim an da onlar tarafından gerçekleştirildi. Sanatçının ve alıcısının çatışması. Sanatçı için dünya ne kadar yıktığı ve yeniden düzenlediği şeyse seyirci de o dünyayı hızla tüketen bir mahlukattı. Neyse ki grubun şarkıları gibi kendisi de çivisi yamuk çakılmış dünyaya hazırdı. Grubun şarkılarına alkışla müdahale edildiğinde çalmayı bırakıp seyirciye tavır alınması, Büyük Ev Ablukada’nın şakşaklanmayı istemeyen deli dolu gerçeküstü bir grup olduğunun kanıtıydı.

Ülkemde beğeni düzeyi artıp çeşitlilik gösterdikçe şarkılara tepki de kendi yolunu bulacak. Grubun alkışa tepkisini o kadar yerinde buldum ki… üzüme kırılma olmasın. Güzel dinleyelim koçlar…

21 Aralık’ta dünyanın son konserine yakın bir yerlerdeyseniz. Konseri mutlaka izleyin ki büyük sondan sonra yollarına çılgınca devam etsinler Büyük Ev Ablukada.

Sonunda eve dönüp şöyle bir denize göz attım ve dostlarla konsere gitmenin yalnızlığıma çok iyi geldiğini fark ettim.

21 Aralık’ta evin Şirince’ye yakın olduğundan çadırı ve müzik çalarımı alıp insanlara Büyük Ev Ablukada dinlettirme eylemine girişmeyi planlıyorum. Ee grubun en güzel parçalarından birini çalacağım elbette: Çıldırmıcam. Sonrasında ise En Güzel Yerinde Evin dinlemeli… öyle sabahı bulursunuz…

Büyük Ev Ablukada

Çıldırmıcam

uzun uzun zaman sonra

ben de geldim bir noktaya

bu noktadan aşşağısı

uçurumun başlangıcı

kendimi tutucam

çok sabırlı olucam

ne yapıp edip sonunda

ben çıldırmıcam, çıldırmıcam…

biraz lustral biraz da damla

anti depresanla kol kola

kış kış cinler yallah

düzlüğe çıkar bu yollar inşallah;

çıldırmıcam, çıldırmıcam, çıldırmıcam çıldırmıııcaam

bi bak istersen

bir iz bırak

Lezizceset