park 10

dirilten lezizceset

Uzun süredir buralara uğramıyordu. Sakin bir yağmurun ardından elinde bir kitapla Yanık Diller’le parka girdi, banka oturdu, yağmurluğunun kapüşonunu başına geçirdi ve Yanık Diller’i okumaya başladı.Aynı eski günlerdeki gibi. Elindeki kitabı derleyenlerin isimlerine şöyle bir göz gezdirdi. Chuck Palahniuk, Richard Thomas ve Dennis Widmyer. Arka kapakta şöyle bir cümle vardı: Direndiğimiz şey vazgeçilemez olur. Arka kapak yazısınından vazgeçip kitabın sayfalarını çevirmeye başladı.

Bunu Zamanla Unut. Neil Krolicki’nin yazdıkları. Evet, yaşamını sonlandırmaya çalışan geç insanların ruh hali. Onların beceriksizliği. Hikâyeyi anlatanın korkusuzluğu ve çevresindeki dünyanın bayatlayıp kokmaya başlaması. Uvuz temizleme ürünleri, pahalı jakuzili otel odaları. Varoluşumuzla dalga geçildiğinde sessizliğin apansız vuruşları. Böyle sürer mi?

Charlie. Chris Lewis Carden. Okuduğu hikaye bir barınak çalışanı hakkında mı? Yoksa talihsiz bir kedinin mi? En açık olanı çocukken vicdan duygumuzunun ya çok gelişmiş olması ya da çok ilkel kalması. Nefret ettiklerimize karşı kullandığımız ilkelliğimiz uçup giden bir balonun ucunda. Geri dönen yaralı bir kedi. Bütün uğultunun içinde suçluluk duygusunun sevgiyi yeniden inşa etmesi. Charlie yaşgünü balonlarıyla gökyüzüne uçan yavru bir kedi.

Kağıt. Gayle Towell. Büyük kabusların zihninle giriştiği oyun. Kurallar yok. Bir bıçak. Rutin iş hayatı. Hayal gücün rüyalara yaşanmamış gerçekleri bulaştırır. Birini sevebilmek için önce onun karşında bir kağıt parçası gibi buruşup ölmesi gerekir.

Çiftleşme Çağrısı. Tony Liebhard. Bazen dikkatini önemli gözüken anlamsız amaçlara feda edersin. Etrafındaki dünya tüm neşesiyle yaşamayı sürdürür. Dünyanın içine girmek istememe uğraşı sadece başkalarıyla iletişime geçme isteğiyle karşılaştığında değişebilir. Günlerce tek bir sınav için ders çalışabilirsin sonra çalıların arasında kaybolmuş telefonun sahibi unuttuğun soruyu sana hatırlatır. İhtiyacın olan bir başkasının tepkisidir. Tepki, etki. Yaşama dahil olursun.

Melody. Michael de Vito, Jr. Herkesin zihni farklı çalışır. Farklı çalıştığından sevme kapasitesi de değişebilir. İçinde gizlediğin dünyaya bulaştıklarında saldırlaşabilirsin. Sevgi seni yönetmeye başladığında tutkuya ve sapkınlığa dönüşebilir.

Sahtenin S’si. Tyler Jones. Kim olacağına ve ne yapacağına ne zaman karar verirsin? Bürünmemiz gereken kimliğini bulduğunda gerçeğe yaklaşmak ne kadar doğru olabilir. Bir korkak ya da bir kahraman karşı karşıya geldiğinde hangisinin yalanları ve gerçekleri kazanmalarına yol açacak. Eninde sonunda varolman gereken ortam etrafını sarmaya ve sana bir kimlik vermeye başlar. O anı yakaladığında önemli olan sahte olmamaktır. Oldukça gerçek olmak.

Zihin ve Asker. Phil Jourdan. Savaşın şiddeti, zihninde tedavisi olmayan kalıntılar bırakır. Hafızan seninle oynamaya başladığında savaştan sağsalim çıkabilmek için uyguladığın tüm şiddet ve sapkınlıklar etrafına bulaşır. Onların savaşı bitti. Meydanda birbirlerini yok etmeye çalışan bedenler. Sorumlusu olman beklenen dünya vicdansızca zihnini kirletir.

Malzemeler. Richard Lemmer. Kötü şakalar dünyası. Ne kadar mücadele etsen de çoğu kez kendini içine kapattığın hapishanenin duvarlarını yıkamazsın. Oyun olarak başlayan her şey acımasız bir ciddiyete dönüştüğünde utancın acımasız bir şeytana dönüşür. Kimseye söyleyemezsin, soluksuz ve orada yığılıp kalırsın.

Votka Gibi Hatun. Matt Egan. Başkaları için önemsiz kişilerin senin için önemli olduğu anlar vardır. Onların arkalarında bıraktıkları ayrıntılar, bir zaman önce onları ne kadar sevmiş olduğumuzu hatırlatabilirler. Böyle zamanlarda içinde dayanılmaz bir şekilde sigara içme isteği doğar.

Benzin. Fred Venturini. İletişim kuramamak. Yaralanmış bir yüzün hesabıyla yaşamak, bir başka ruhu lekelemeye yeterli olabilir mi? Vicdanımız ölümle birlikte eski zaman hikayelerini hatırladığında çocukluk yaraları diğerlerini etkileyen bir gizeme dönüşebilir. Çocuklar kendi aralarında gruplaşmaya başladıkları dönemde çok acımasız ve tehlikeli olurlar. Acımasızlık zihinsel ve fiziksel her türlü dışlanmışlıktan doğmuş olabilir.

Gizli Graffiti. Adam Skoropskas. Sabah ayazını belinde hissedersin. Herkes bir yerlerden ya da birinden başlamak ister. Yeniden denemek ve haykırmak. Sabah olduğunda yalnız bırakılmış olarak uyanmak korkutucudur. Tüm o soğuk bir gece önceki sıcaklığın bütün güzelliğini sıyırıp geçmiştir. Soğuk sulara dalmaktan başka şansımız kalmaz.

Yiyişmek. Brien Piechos. En hastalıklı fanteziler. Gerçek bir hikayeden mi bu dediğin olur. Evet öyledir. Okurken miden kalkar ama yazarın sözünü ettiği şeyi sonuna kadar sürdürürsün. ‘Ama bizim dünyamız mükemmel bir dünya değil.’

Motorlar, Cıvatalar ve Astronotlar. Jason M. Fylan. Kötülük yaşam alanlarında kol gezmeye devam ediyor. Kötülüğü ortadan kaldırmak için çocuk aklınla hareket edersin. Ne kadar çabalarsan çabala. Nafile.

Yaban Sıçanları. Terence James Eeles. ‘Moda satar ama ölüm daha çok satar.’ İntihar üzerine tuhaf bir hikâye daha. Hikâyenin anlatıcısı kardeşini tanıdığı kadar hakkında konuşuyor. Bir hayalet hikayesi değil. Bir intihar hikayesi. Genç Werther’in acılarını hatırlarsın. O artık orada yoktur ve ölüm de modaya dönüşmüştür.

Basmakalıp. Keith Blue. Bağımlısı olduğun dünyada bir mucize yaratabilmek, kurtarıcı bir şeyler beklemek. Yutkunduğunda boğazındaki pütürlenme hissi bir hastalığın habercisidir çoğunlukla. Bar taburelerinde eskiyen yüzün sokaklarda dolaşmaya çıktığında bağımlısı oldukların ayak bileklerine dolanıp ilerlemeni engeller. Aşağı yukarı tutkusuz kalmış olabilirsin. Bırakılmış da… Bir kapı önüne. Bir bar kapısı önüne.

Hayatta Kalan. Gus Moreno. Küçük bir çocuğun ölümle ilk karşılaşması. Ne zaman olduğunu çok iyi hatırlarsın. Geçmişten sana bırakılmış, unutulmayacak, çürümeyecek, en sağlam an. Ölümle ilk karşılaşma çok net hatırlarsın sonuncusu hafızanı silip geçecek. Bir kez daha yaşanmayacakmış gibi.

Kitabı kapattı. Parktan ayrıldı. Ağaçların yapraklarından damlayan yağmur damlalarına baktı. Her şey çok basit ve bir o kadar görkemli gözüktü gözüne. Eskisi gibi parka gidip gelecekti. Yalnız olacaktı ama en azından ne yaptığının farkındaydı.

bi bak istersen

bir iz bırak

Lezizceset