kat 50

dirilten LezizCeset

Dünya acımasızca üzerinize çullandığında yalnızlık can yakmaya başlar. Shawn Christensen size Richie’nin dünyasını göstermekle kalmaz. Richie’yi oynar, onu kameraya taşır ve 20 dakikalık kısa filmi bir çok uzun metraj filmden daha yüreklendirici ve sarsıcı bir anlam sunar. Her filmde göremeyeceğiz şeyler hissedersiniz. Herkes derin yalnızlığın kuyusunda şöyle bir aşağılara bakmıştır. Herkesin güçlü olamadığı zamanlar vardır ve  yalnızlık etrafınıza içine düşüp varoluşunu yitireceğiniz ölümcül karadelikler açar. Bazılarımız düşer, güzellikleri ve çirkinlikleri uçup gider, kaybolur. Herşeye rağmen küçük bir umut vardır, bu umudu yapmacık bir şekilde göstermeyecektir yönetmen.

Curfew küçük bütçeler ve küçük hikayelerle bir yönetmenin neler anlatabileceğinin en büyük kanıtıdır.

Sophia’ya karakterini canlandıran Fatima Ptacek doğal oyunculuğuyla bizi şaşırtır. Filmin sonlarında Richie’nin bir anlığına gerçekliği kaybedip çocuğun dünyasına katıldığı sahne ve şarkının uyumu bizi gülümsetir. Halbuki filmin zemini büyük bir dramın üzerine kuruludur. Seçtiğiniz son kararı hep rutin gerçek böler. Ancak onun rutinliği derinleşip anlam kazanmasını engellemez.

Film hakkında konuşmak yerine onu izlemeniz gerektiğini bir kez söyleyerek, bir kat üstüne çıkıyorum. 

Filmin türkçesini bu linkten Curfew izleyebilirsiniz. Yönetmenin biraz daha para kazanıp daha fazla film çekmesi için itunes’tan da indirebilirsiniz. Kaçırmayın, beyaz perdeden geçip giden kısa ve vurucu hikayeleri her zaman göremezsiniz. Filmin uluslararası alanda elde ettiği başarıyı hiç hesaba katmadan.

bi bak istersen

bir iz bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Lezizceset