kat 42

dirilten LezizCeset

yalnızlığınızı tüketmelerine izin vermeyin, onu paylaşın, gerçeğin parçalandığını göreceksiniz.

Bağlantı kopukluğu. İnsanların birbirlerinden kopuşunun nerede başladığını bilmiyordum. Yalnızlığımızı avutmak için bizi oyalayan oyuncakların kölelerine dönüştük ama onlar sayesinde yeniden başkaldıracağımızı nereden bilebilirdik.
Yönetmen koltuğunda Henry Alex Rubin var. Venedik ve Toronto Film Festivalleri’nde gösterilen filmi, dün gece izledim.
Film beklentinizden fazlasını karşılayacaktır. İnternetin hayatımızın içinde bu kadar rol oynuyor olmasının olumsuz yönlerine ve onun yarattığı travmaların yapıcı taraflarına değiniliyor. Filmin içindeki her karakter hikayenin kurgusunda birbirleriyle karşılaşıyor, birbirlerinin hayatlarına dahil olup gidişatı etkiliyorlar. Basit ayrıntılar dünyasından kaçırdıklarımızı topluyor. Yalnız genç bir çocuğun hislerinden, baba olmaya, annelik duyguların yıpranışına, bir kadın olmanın zorluklarına, bir aile olmanın ne anlama geldiğine kısacası bir çok insani noktaya değiniliyor, eleştiriliyor.
İzleyeceğiniz insanların tek sorunu, yalnız bırakılmışlık ve iletişim kopukluğu. Ve tüm bu insanlar sözleşmişcesine bu kopukluğu makineler aracılığıyla sağlamaya çalışıyorlar. Bir herşeyi eline yüzüne bulaştırıyor. Bir kısmı kendisni kandırıyor. Duyguların tüketilmesine çok açık bir dünyayı tuşluyorlar. Hayatta önemli olan ne bunu hep kaçırıyoruz. Bu film doğru saptamalarla, doğru görüntüleri ve karakterleri yanyana getirmiş durumda.
Her şeye sahip olabilirsin. Para her şeyi düzenlemeye ve el üstünde tutmaya yetmiyor. Çok güçlü olabilirsin ama karşındakini dinleme saygınlığını kazanmak kolay olmaz. Porno sektöründe kaybolmuş genç bir beden dahi olabilirsin. Ve tam karşında başkalarına biçilmiş eğlencelerin görüntülerine kapılmış olabilirsin.
Sistemin çarkları fazla ısındı ve genç insanlar düzenin kendi kendini biçmeye başladığını çoktan fark ettiler.
Filmin etkisinin arttıran müziklerine değinmek istiyorum. İyi bir seyirciyseniz Max Richter dediğimde beni anlarsınız. Öyle anlarda sizi anın içine katıyor ki müzik ve görüntü içiçe geçiyor, gözleriniz yaşarıyor, içiniz acıyor ama bağlantı kopukluğunuzun ayrıntılarıyla karşılaşmak sizi kendinize getiriyor. Cesaretli olup bir sonraki karenin ne getireceğini beklemeye başlıyorsunuz.

Ve insanlar birbirlerinin yalnızlıkları üzerine oynuyor, buradan başlayarak birbirlerinin ölmelerine göz yumuyorlar. Bir seyirci olarak da neden yalnızlığı tercih ettiğinizi anlıyorsunuz. Ama çözümün bu olmadığında da o kadar emin oluyorsunuz. Özellikle filmin finalinde.
Çoğu zaman hepimiz tek başımıza mücadele veriyoruz. Ama insanın duygusal travmaları ve zayıflıkları başkaları tarafından kolayca yaralanmaya o kadar açık ki… Nereye kadar sürdüreceğimizi bilememek. Kırılma noktaları yeni seçenekleri önümüze sürüyor. Bundan sonrasını kabul edip etmemek bize kalmış.
Toplum bayat imajlarını sunar ve her bireye ilk toplumsal etkileşimden itibaren bu bayatlığı empoze ederek yaşamın sonuna kadar güçlü bir körlüğü yaşamasını yol açar. Toplum imajlarının bizim gibi toplumlarda ne kadar kirli ve ölümcül olduğunu biliyoruz artık. Yeniden yapılandırmak için Disconnect gibi filmlerin daha çok insana yayılması gerekiyor. Filmlerin film olmaktan çıkıp yaşayan manifestolara dönüşmesi her daim kolay olmuyor.
Gerçekliğin içinde sıkıştırdığımız sanallaşmış kimliklerimizi gerçekleştirmek için birbirimizin karşısına çıkmamız, içimizdekini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Kalabalığız. Sandığımızdan daha fazla yalnız adam ve kadın, bir gün içinde olmasa bile zamanla birbirleriyle aralarında olan bağlantıyı sağlayarak özgürlüğü yeniden evlerine geri getirecekler. Ve birazda Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’ını hatırlayacaksınız.
Hissetmenizi kolaylaştırması için filmin müziklerinden bazı seçmeleri, Max Richter’ten On The Nature of Daylight:

Ve herşeyin yolunda gittiğine inanabilmek için Sigur Ros’dan All Right:

Görüntüyle dağılıp yeninden toparlanacaksınız. Bu toplumun dışında ayaklarınızın üzerinde yolunuzu kaybetmeden koşmanızı sağlayacaktır. Ve dünyanın çekim kuvvetinden kurtulmanız için Awolnation’dan Sail:

Bu şarkıların üstüne filmi izlerseniz. Leziz olur. 

bi bak istersen

bir iz bırak

Lezizceset