kat 26

dirilten lezizceset

Est-ce qu’il y a un instant où l’on peut dire sans se tromper, aujourd’hui, j’ai perdu ma jeunesse?

Yves Simon

Diye bir cümle okumuştum Yves Simon’dan, aşağı yukarı şöyle diyordu, yanılmadan söylebildiğimiz bir an var mı, bugün, ben gençliğimi yitirdim.

Bu kış tuhaf geçmişti. İnsanlar mutsuzluklarına sarılmaktan ne zaman vazgeçeceklerdi. Özellikle sevdiğim, akıllı ve hoş bulduğum insanlar… Sayfalarca okunan yüzlerce kitap, izlenen yüzlerce film… Tamamını bitiremeden sıkılıp vazgeçilen gereksiz sayfalar ve görüntüler yığını…. Gecenin bir yarısı yatağın içinde uyumaya çalışmak anlamsız gelmişti bana.

Günün bazı saatlerinde Wittgenstein’ın ‘Yan Değinileri”ni okuyordum. Düşüncelerini yazdığı sayfaların kenarlarındaki notlardı. Kendisiyle alay etmek için kullandığı cümle oldukça çarpıcıydı:

Yalnızca tinle üflenmiş boş bir balon gibi ortalıkta gezinmek zorunda olmak utanç verici bir şey

Ludwig Wittgenstein

Soğuk günleri atlatmıştım en sonunda, bunu da  bu akşam bütün pencereleri kapıları açıp deliler gibi müzik dinleyip, içerek, yazarak kutluyordum. Antik surların yakınlarındaydım, motor alma planlarımda ilerlemeye çalışıyor, şimdiden uğramam gereken noktaları harita üzerinde işaretliyordum, yalnız başına çıkılacak otobanlara alışmalıydım, çok vakit kaybetmiştim. İçimdeki çocuk motoruna kavuştu mu onunla özgür olmanın bir yolunu bulabilirdi elbette. Yağmurlu günlerde uyumayı seveceğim yola kondurulmuş pansiyonları düşlemek ve orada sevdiğim romanları sigaram ve içkim eşliğinde okumaktı tüm amacım. Dünya ve özellikle Oğuz Atay bana tutunamamanın güzelliği anlatmış ben de onu en dibine kadar yaşamayı sürdürüyordum. Bir sürgündüm eski yunanın yerleştiği topraklarda nefes alan barbardım ben ve kabileme her zaman yemek değil bilgi de taşımalıydım.

“Dünya olduğu gibi olan herşeydir” dedi Wittgenstein, beynimi onun fikirleriyle yıkadım, biraz temizlenmek umuduydu. Mutsuzluğunun farkında olmayan insan yeni dünyalar istemez. İnsanlar vardır hep aynı hayali yaşarlar. Atmosferi geçebilmek için dünyadan “kurtulma hızı”nın saniyede 11,2 km olduğunu bir yerlere not almış sonra da bu bilgi kırıntısını kendiliğimden ezberlemiştim.

Alıklar Birliği’nin kahramanı Ignatius’u bilmezler, onun tuhaf ve basit yaşamı bizim yaşadıklarımızdan daha gerçek ve canlıdır halbuki…

bi bak istersen

bir iz bırak

Lezizceset