kat 30

dirilten lezizceset

Bazen ne kadar yorulup küfretse de herşeyi yoluna koyan bir düzeni buluyordu. Daha az uyku ve daha fazla adrenalini ölçülü kullanmayı öğreniyordu. Barlarda içip sabahın yoğunluğunda oteli doldurup boşaltırken işten sonra kendisini çatıkatında hür hissediyordu. Neler olmuyordu ki zaman geçiyor ve yalnızlığını yer değiştirtmeye devam ediyor, insanların avuntusuz yaşayıp ölmelerini daha iyi kavrıyordu. Lise yıllarında onu sarsan kitapları yeniden okumaya başlamıştı. Herşey geçmişi hatırlamak ve o cesaretli çocuğun öfkesini diriltmek için kullanılıyordu. Bazı hayallere ulaşmaması gerektiğini biliyordu, özellikle tepelerin arasında kalmış bir terasın otellerin ışıklarını gören odalarına bakıp kendi yalnızlığını evcilleştirmeye girişmişti. Sivri kafalar hükümdarlığı bu ülkenin topraklarına hükmederken karanlığı delip geçen ışık kadar keskin, yazmak ve okumak için yeterince uyanık olacaktı. Yalnızlığının bir anlamı olmalıydı. Kendisini tüketme serüveninde bir hayli başarılıydı. Tuhaf bir yalnızlık anlayışı geliştirmişti kendisine ve ona o kadar çok bağlanmıştı şimdi bu duygu çırpıntısını içinden çıkarıp atamıyordu.
Bir gece çatıkatında Serge Gainsbourg’un yaşamından kesitler sunan enfes bir film izlemişti. Ne olağan dışı insanlar gelip geçmişti yeryüzünden ve o kendi sıradanlığıyla avunup kavruluyordu. Jolien adlı kızın ona köpeğini bırakışını ve köpeğe isim bulmakla geçirdiği bir kaç gece sonunda Lola ismine kavuşmuştu. Bazı anlar sadece kafasının içinde parlayıp sönen ışık parçacıkları gibiydi. Yavru köpek hiç sesini çıkarmadan odada uyumuş, yağmur sabaha kadar çatıyı dövmüştü.
Uzun saatler sonunda bulaşıkları yıkamaya, pazarda alış veriş yapmaya, odayı temizlemeye, çay demlemeye alışmış, rutin olan tüm bu işleri kusursuz bir özgürlük alanı olarak hatırlamıştı. Kış ve yaz içiçe geçmiş, kışın battaniyenin altında kitap okumayı, yazın havuza atlamanın hissettirdiklerini hep sevmişti. Soğuk biralar, tuzlu fıstıklar, tıkanmış tuvalet giderleri ve ARABÖLGE.

bi bak istersen

bir iz bırak

Lezizceset