iron & wine / 3 songs

dirilten lezizceset

Ufak bir yolculuğa çıkmadan önce güzel bir müzik listesi hazırlamak kadar keyiflisi yoktur. Iron & Wine’ın bu üç şarkısı da bu yürüyüşümüze eşlik edecek. Hatta belki eve dönünce çalmaya çalışabilirim bu şarkıları. 

Upward over the Mountain’de annesine seslenen şarkıcı, güneşin ve doğadaki canlıların bize verdiği umudu anlamamıza yardımcı oluyor. Bir ıslık sesine takılıp gidersiniz. Sonra keman araya girer. Akustik enstrümanların doğayla uyumu bu yüzden çok basit oluyor. Bu şarkının başlangıcındaki ve sonundaki kuş sesleri bana Yaz’ı hatırlatıyor. Gitarı alıp salonda takıldığımda o da ona tepki veriyor. Müziğe hayvanların tepkisi o kadar kolay oluyor ki… 

Iron & Wine’ı sevdik değil mi, Yaz? O halde listeye ekleyelim. Öyle çok fazla şarkıya gerek yok. 100 adet bize eşlik eder. 

Call it Dreaming’i çalalım. Arkamızda ne bırakırsak bırakalım. Hayal etmek bizi sandığımızdan da özgür kılıyor. Doğanın içinde bir şarkıyı mırıldanmak da öyle… Yavaştan sabah oluyor ve sen de o kuşların ötmesiyle uyanıyorsun, ufak bir ışık düşüyor gözüne ve orada ne pişmanlık kalıyor ne başka bir şey… Sadece basitçe var oluyorsun ve bunu en iyi şekilde değerlendirmen gerekiyor. 

O halde evden ayrılmadan önce bir parka uğrayalım. Bir süre… Uzak kalacağız. Çal, Yaz. Play For the Parks. 

bi bak istersen

Lezizceset