kat 19

dirilten lezizceset

Eski zaman kahramanı uzaklarda yalnız kalmanın ve kabullenmenin şarkısını buldu. Dillerin parçalanması, eski zamanların hareketlenmesi, arzu ve uyumun arayışı. Kelimelere her şekliyle hükmedebilir, onları dönüştürebilirdi. Bazılarının yarı yolda umduklarını bulamamalarından ötürü vazgeçtiklerine tanık olmuştu. Ne fark ederdi ki yalnız olmadığını ve olmayacağını varsaymak.

Kalabalık bir sokakta elinde tuttuğu kavanozla yürürken, bir beklentisi vardı. Sevdiği kızı mutlu etmek ve onu biraz olsun gülümsetebilmek. Artık onu bekleyen kimse yoktu. Uzaklarda kıtaların ardında yarattığına aşık oldu. Yalnız kalmanın dilini keşfetmiş bir güzellikti. Yağmurun altında öpüşmeye başlamışlardı.

Kavanoz elinde, içindeki balıkla yolları geçti, insanlar onun ve kavanozunun yanından kayıp geçtiler. Şüphelerinden kurtulmak için bir kaç satır, yeni şarkı sözleri yazmaya çalıştı:

Birimiz içki bardaklarını kırarken

Birimiz söndürdüğü sigaralara ağlarken

Yolların insanları ayırdığı noktalarda çarpıştılar.

Özlediği şeylere kavuşmak istiyordu. Aşkın tutkusu üzerine yazılabilecek çok az şey vardı. Onu anlatma deliliğini yaşamak, bir kağıt parçasının üzerine yerleştirilmiş renklerin anlamını değiştiriyordu.  Tuhaf ve güzel rastlantıların varlığına inanıyordu. Birşeylerin onu kaybettikleriyle karşılaştıracağı güne güveniyordu. Hiç durmadan anlatmaya çalışacaktı, yaşadıklarını, eski zaman kahramanlarındandı altı üstü. Neden ve niçinleri unutacak, yabancı sözcüklerin anlamlarını öğrenecek, başka dillerdeki kelimeleri yeni bir dil yaratmaya adayacaktı.

Yakınlaşmaya ve soyunmaya izin vermek.

Yaşamı ölüm uğruna ne kadar sınırlayabilirdi ki? Tüm bu hengame ve koşuşturmanın sonunda nereye ulaşacaktı. Ne kazanacaktı ki? Geceler boyunca koşuşturma bu galaksinin sonsuz kulvarlarını birbirine karıştırmıştı..

Tek bir şeyden emindi, karşılaşacağı kişinin parıltılar saçan yüreğinden, ellerinden çıkacak olan yaratıcılığından, onu bulamama korkusunun yarattığı kaybetme umutsuzluğu… Aşkı anlatabilen korkusuzca soyunmaya başladığında, yalnızlık karşısındaki başarısı anlam kazanacaktı.

bi bak istersen

bir iz bırak

Lezizceset