kat 75

dirilten lezizceset

Bir hikayenin arka planı nedir? Onu neye göre yazarız. Bir hikayenin parçalanışı, bütünleşmesi ve çarpışması. Kurgunun yaşamla olan bağlantısını düşünmek oldukça kafa karıştırıcı. Vicdan’ın toplumun vicdanı mı? Adalet, yargı… 

Yaşam paranın içimize parazit gibi işlemesine izin verdi.  Kendimizi ifade ederken ortaya çıkardığımız tarzımız. Başkaları için mi iyi olmaya çalışırız? Ya gözümüzün önünden kaçırdıklarımız. Jason’un babası Luke gibi bir kafesin içinde motor sürmek. Yaşam ve ölüm dengesinin döngüsü.

Şiddeti başlattığında bir şekilde geri dönüp seni aşağı indiriyor. Detayları iyi kavramamız gerekiyor. Çözümlemeye başlamamız gereken kendimiz olmalıyız. Geçmişteki hikayen, şimdiki hikayeni ve geleceğindeki hikayeyi etkiler. Adına ne derseniz deyin, kader, rastlantı, şans, şanssızlık, kurgu, simülasyon… yaşam hatalarınızla yüzleştiğiniz ölçüde mucizelerini sunar.

The place beyond the pines, Derek Cianfrance’ın başarısı. Film senaryo, kurgu ve oyunculuk bakımından yeraltından bir manifesto. 

Kim olduğu tercih ettiğin anlar vardır ve oyunun sonu gelmediği sürece kim olacağını tercih edebilirsin. Kötü ve iyi tercihler. Bazen her şey bu kadar sade ve basit kalır. Karmaşayı sona erdirdiğinde oyuna katılırsın. Öldüğünde aslında hiç bir şeyi tamamlamış sayılmazsın, varoluşun hep yarım kalmış olur. 

Çok mu paranoyakça konuştum. 

Filmi izleyelim o halde…

İyi seyirler.

bi bak istersen

Lezizceset