kat 82

dirilten lezizceset

Kuzeyde ışık ve karanlığın birbirlerini dengeledikleri bir oyun oynanır. Bütün evrendeki yıldız tozları. Her mevsimin bize armağan ettiği renkler. Değişime açık olmanın doğayla olan bağı. Yaşamın sadeleştiği yerler dünya üzerinde oldukça fazla ama İsveç’in Aurora Borelis’leri Jonna’nın da söylediği gibi gökyüzünde dans eden kuzey ışıkları… nadir. 

Altı ay süren kış karanlıkken alt ay süren yaz güneşli ve özlediğimiz her ne kadar güneş olsa da… Jonna karanlık kış günlerinde kendisini hareket etmeye yönlendiriyor. Yazın ürettiklerini kışın tüketiyor. Yaşamın yer değiştirmesini izlemek ona göre daha yavaş ve kontrast her şeyi belirliyor. Kuzeyde gözümüz renkleri daha parlak ve koyu algılıyor. Anlattıklarının cazibesini kamerasıyla paylaşıyor. Belki gidilir, belki de gidilemez… Ama anlattıkları ve kameraya çektikleriyle Jonna bizi duruma yaklaştırmasını beceriyor. 

Her yeni bir günün bir hediye olarak kullanılması gerekiyor. Mümkün olduğunca duvarların dışında… Pandemi sürecinde bu tip videolar karşıma çıktığında motivasyonum artıyor ve üzerimdeki yılgınlık bir anda kalkıyor. Yaşam tecrübelerin paylaşıldıkça güzelleşmesi beni artık daha çok ilgilendiriyor. Detayları algılamam daha kolay oluyor. Işık ve karanlığın oyununa dair bir fikir sahibi olmak istiyorsanız, on beş dakikanızı Jonna’nın videosuna ayırın, pişman olmazsınız. 

bi bak istersen

Lezizceset