kat 83

dirilten lezizceset

Bu yazının bir kaç paragrafı hafif spoiler içerir .)

İçi boş suni gündemlerin dışında güzel işler de çıkmış son zamanlarda. 2018 yılında gözden kaçırdığım bir filmdi: Kelebekler.

Tolga Karaçelik’in  üçüncü filmi Kelebekler filmi Sundance’tan en iyi film ödülüyle dönmüş. Mubi’nin yayınlarında karşıma çıktı ve oturup izledim. Bir kaç yıl gecikmeyle. Bir durum komedisinin ötesinde içinde güçlü dram öğeleri barındıran bir yapımdı. 

Çocukluk travmalarının ardında birbirini seven üç kardeşin bir yolculuğu. Babalarına yaptıkları bir yolculuk. Çocukluklarında tamamlayamadıkları hesaplaşmalar, üzüntüler ve yaşamın en gerçek anının şaşırtan bir komedi olması. Zor anları aşmayı her zaman tek başımıza gerçekleştiremeyiz ve gülüp geçeceğimiz şeylerin sayısı sanırım yaş aldıkça artıyor. Bu filmin seyircisine ulaştırdığı sıcak bir gülümse, tatlı bir gözyaşı. 

Yönetmenin diğer filmlerini henüz izleme fırsatım olmadı ancak en kısa zamanda bulup izleyeceğim. Filmdeki üç karakteri canlandıran oyuncuların oyunculukları gerçekten kendisini izlettiriyor. (Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin, Bartu Küçükçağlayan)

Doğal bir oyunculuk türk sinemasının günümüzdeki en büyük eksiklerinden ancak bu filmle bunun aşıldığını görmek beni sevindirdi.

Filmin müzikleri de aklınızda uzun süre yer edecektir.

Kendi topraklarımızdaki güzel hikayeler bir şekilde anlatılmalı iyi ya da kötü bütün yanlarıyla… Yaşam bizi köşeye sıkıştırabilir ve bazen üzülebiliriz evet ama güçlü olmayı kendimize öğretebilmişsek en zayıf anımızda yine kendimiz olabilmeyi kolaylıkla başarabiliriz.

Çoğu zaman her şey ters gitse de hep bir aydınlanma var. Filmin hikayesine ufaktan değindim ve onun büyüsünü bozmak istemiyorum. Zamanınız varsa mutlaka bulup izleyin. Yönetmenin diğer filmlerini de merak etmenize yol açacaktır.

bi bak istersen

Lezizceset