kat 85

dirilten lezizceset

farklılılarımız bizi birlikte tutuyor. Wes Anderson’un bu stop-motion harikası insanı gülümsettiği kadar güzel düşünceler çevresinde dolaştırıyor. Her birimizin farklı özellikleri var ve zor durumlardan bizi kurtaran da her birimizin sahip olduğu bu özellikler. Birbirimizi olduğumuz gibi kabul ettiğimizde de bütün engeller aşılıyor, olumsuz ne varsa unutulabiliyor. yeter ki birazcık mücadele edelim. kendimiz için değil, sevdiklerimiz için. kendimiz olabilmemiz için birbirimize ihtiyacımız var.

hepimiz farklıyız ama bunda fantastik bir şeyler var değil mi?
Mr. Fox
Fantastic

stop-motion’ın durağan 3 boyutlu objeleri hareket edermiş gibi gösteren bir animasyon türü olduğunu söylerler. öyledir ama her sahnenin tasarımı için gerçek bir el emeği vardır. renklerin seçiminden karakterlerin oluşturulma sürecine kadar. 

Mr. Fox, Ronald Dahl gibi farklı dünyalar yaratan bir yazarın hayat verdiği, Wes Anderson gibi renkli bir yönetmenin canlandırdığı bir karakter. 

Mr. Fox, bize kim olduğumuzu hatırlatıyor. Onu gerçekten dinlersek ailesini, eşini, oğullarını ve çevresindeki dostlarını ne kadar önemsediğini alaycı mizacının ardında yaşamı ne kadar ciddiye aldığını görüyoruz. Umursamaz görünebilir ama bu onun renkli kişiliğinin bir parçası. Kendisini değiştirmesi beklenmemeli. Bu yüzden bize samimi gözükür.

Yaşam bizden önce bir çok bilgenin aşağı yukarı aynı şeyi yinelemesi: basit şeylerin içinde bile parıltılı bir şeyler var. Hatta bu düşünceyi bir adım ileriye taşıyabiliriz:

bu elmalar bile sahte ama en azından üzerlerinde yıldız var.
Mr. Fox
Fantastic

Mr Fox, alışkanlıklarını değiştirmeye çalışıyor. evet, içgüdülerine yenildiği bir çok anı izliyoruz ama onun inandığı şey, sevginin bizi birbirimize nasıl da kolaylıkla bağlayabildiği. İnsanlığın karanlık tipleri ve onların hayvan dostlarımız karşısındaki yenilgisi, seyirciyi gülümsetecektir. Çünkü en çok böbürlendiğimiz taraflarımız insanoğlunun  hata üstüne hata yapmasına yol açıyor.

Fantastic Mr. Fox, boş vaktinizi dolduracak bir stop-motion’ın ötesinde, sizi yaşamdaki tersliklere karşı bir kez daha motive edecek bir animasyon. 

İzlenmeli.

bi bak istersen

Lezizceset