kat-86

dirilten lezizceset

Önce müzik mi vardı? Yoksa dans mı?

Duyguların ufak bir patlayışı. Aşkın varlığı üzerimizde dolaşıyor. Bazen geç. Bazen tam zamanında. Defalarca tekrarladığımız bir vazgeçiş oyunu. İçimizden geldiği gibi bedenimizi bıraktığımız anda müzik gerekli boşlukları dolduruyor. Hayır, aşk bir oyundan fazlası.

Gisèle Vienne’in “Crowd” adlı koreografisinin peşinde olan yönetmen Patric Chiha bunu ustalıkla gerçekleştiriyor. Kalabalıkların içinde bir beden ve bir ruhuz. Seyirci olarak dansçıların gerçekten hissettikleri ve yaşadıkları iç içe geçiyor. Crowd’un mutlaka bulunup izlenmesi gerekli. Si c’était de l’amour izlediğinizde bu merak ister istemez oluşacak.

Gisèle Vienne Fransa’da kendisini kanıtlamış bir dansçı. Diğer dansçılar onun koreografisine adapte olurken onunla çalışmaktan oldukça memnunlar. Hareketin içindeki sakinliği arayan Crowd’da her dansçının bir geçmişi ve ona adapte olduğu kurgulanmış bir karakteri var. Her dansçı karakterine kendisinden bir parça kattığı gibi… rol yapmayı bırakıp olduğu gibi davranan dansçılar da mevcut grubun içinde. 

Kalabalıktaki bir karmaşaya dahil oluyor seyirci ve sonunda hızlı bir partinin ardından akşamdan kalma halleriyle duygularını anlamaya çalışıyorlar, özgür bırakılan bedenler, yönünü şaşırmış duygular … 

Dans ateşin etrafında sesimizi keşfetmeden önce var olan bir ritüel ve onu dnalarımızla dönüştürmeye devam ediyoruz.

bi bak istersen

Lezizceset