kat 38

dirilten LezizCeset

Bir sal yapacağız ve onu gün batımına süreceğiz.

Cesaret her şeye rağmen insanın bir sonraki hamlesini yaptıran duygu. Yaşamı keşfetmek için alınan her risk onunla aramızdaki antlaşma olur.

Thor Heyerdahl sadece Norveçli bir bilimadamı olmanın ötesine taşır kendisini. İnanmak imkansızı istemeyi öğretir. Hiç kimse inanmak istemezken Thor, Tiki’ye inanır. Bir deniz yolculuğundan fazlasıdır bu, okyanusu asırlar öncesinde Tiki’nin yaptığı salla geçmek, bolca delilik ve inanç gerektirir. 8000 kilometrelik bir serüven 101 gün sürecek ve arkadaşlarından hep daha fazla cesarete sahip Thor, henüz keşfedilmeden önceki Amerika kıtasında yaşayan eski insanların Polinezya kıyılarında koloniler kurduğunu ispat edecektir. Aynı yolculuğa modern insanın zekasıyla çıkacak, doğanın eşsiz rastlantılarıyla güney rüzgarını arkasına alıp keskin kayaları atlatarak amacına ulaşacaktır.

Bu genç bilimadamının yüzme bilmediğini hesaba katarsak onun varoluş amacının ne kadar cesaretle yüklü olduğunu da kolaylıkla görebiliriz.

Günümüzde insanoğlu hareketsiz ve yeni yerler keşfinden uzakta cesaretini olmayan kişiliklere geçirdi. Kimimiz içinde bulunduğu durağanlığı çeşitli yollarla aşmaya çalışsa da umudunu yitiren bir çok tutunamayan var çevrede.

Bir kaç ağaç kütüğünün üzerinde dalgalara, köpekbalıklarına, sivri kayalıklara, sonsuz maviliğe aldırmayan bir kaç adam. Bir buzdolabı satıcısından tutuk bir askere kadar ilginç karakterleri taşıyacak Tiki’nin sandalı. İnkaların güneş tanrısını takip ederken insanın yalnız başına kalışını ve onun ardından ufka yükselmesinizi görecektik. Bu yüzden Thor, eski insanların yöntemlerinden vazgeçmez. Oysa Thor, bardaki denizcilerden kütüklerin birbirlerine çarparak ipleri kopardıklarını duymuş yine de onların söylediklerine takılmamıştır. Sandalda metal kabloları bu yüzden okyanusa fırlatır. Tiki gibi inanır. Tiki gibi yola çıkar ama karaya çıktığında Thor gibi bakar. Karısının ona yazdığı mektubu 101 günün ardında o bakışlarla okur. Keşif insanı özgür kılar. Sadece bir kaç insanı.

Günümüz insanı keşiflerin peşinde değil. Günümüz insanı kısa yoldan parayı bulup tüketmenin peşinde. Günümüz insanı çatışmanın ve yakıp yıkmanın peşinde. Thor ve arkadaşları okyanus gecesi maviliğinde yıldızlara baktıklarında kendilerini bütün dünyadan soyutlarlar. Sadece bir tek onlar varoluşu kavramış gibi dünyayla bütünleşirler. Tanrısal olana yakarmaktan daha kutsal bir ritüeli gerçekleştirirler. Olmak ve bakmak. Doğanın koyduğu kurallar ortadadır. Sen onu bırakıp gidemezsin, hep peşinde hep senin peşinde…

Ve bir başka güzel kadın hep en güzelini hatırlatır.

Filmin en güzel metaforlarından birisidir, sandalın kütükleri arasında 101 gün, mürettebatla yolculuk eden yengecin kendisini Polinezya kıyılarında suya bırakışı. Gözün görmek isteyeceği en büyük şölene hazırlanın.

Biz de onlar gibi aynı yıldızları kullandık.

Farklı bir filmle dünyadan uzaklaşmak istiyorsanız. Bulup izleyin Kon-Tiki’yi. Gerçek için cesaretin önemini kavrayın.

bi bak istersen

bir iz bırak

Lezizceset