mor ve ötesi / canlı senfonik

dirilten lezizceset

2022’in ilk muhteşem konserini izlemiş oldum.

Temmuz 2019 tarihinde Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda canlı olarak kaydedilmiş bir konser.

Hastalanmış bir halde yeni yıla girdik ama iyileşiriz, diriliriz eninde sonunda.
27 yıl oldu aşağı yukarı… Canlı Senfonik için İzmir’e gelirler mi bilmem.
Avrasya Filarmoni Orkestrası’nın gücü ve Mor ve Ötesi.
Mor ve Ötesi’ni 1996’daki ilk albümleri Şehir yayınlandıktan beri dinliyorum. Grubun kendisini dönüştürdüğü ve getirdiği çizgi insanı gerçekten büyülüyor.
Harun Tekin’in müzikal yeteneği kadar entellektüel doluluğu grubun diğer sağlam üyeleriyle birleştiğinde Mor ve Ötesi zamanının en etkili alternatif rock grublarından biri olmayı sürdürüyor. Kerem Özyeğen gibi bir solo gitaristin riffleri, bas tonlarının doygunluğuyla Burak Güven, ritmin canlılığı Kerem Kabadayı’nın davuluyla birleşiyor ve kulaklarımızı kendine getirdiği kadar içimize de renkleri savuruyorlar.
Grubun kuruluşundan bu yana davulda Kerem Kabadayı, Harun Tekin de ritim gitar ve vokalde. Kimi ayrılıklar olsa da solo gitar ve bas gitar emin ellerde.
Harbiyedeki bu konser insanı heyecanlandırıyor. Gerçekten canlı hissetmemize yol açıyor. Mor ve Ötesi hangi parçalarını mı sergiliyor.
Açılış şarkısı Güneşi Beklerken seyirciyi coşturuyor, Canlı Yayın geçmişe taşıyor Kanat Güner’e ithafen yazılmış şarkının yıkıcılığı içimize işliyor ve ardından Aşk İçinde çalıyor, seyirci şarkının nakaratına katılıyor, müzik sahneden konser alanına yayılıyor, ele geçiriyor. Araf, Kış Geliyor ve Yağmur akustik bir gitarın basit melodisinden yapısını kuruyor, yağmura teşekkürler, Son Deneme, Melekler Ölmez aramızdan erkenden ayrılan güzel ruhlar için çalınıyor, Filistinli bir çocuğun gözünden yazılmış olan Nakba, savaşların bedelini hep çocuklar öder, müzik bizi hayatta tutar, hayatın yolunda yürümekte zorlanan özgür bir basın için Cambaz, ne sade bir gitar solosu o!!! İçimizdeki delilik için Deli, bizi sahte düşlerle oyalamayın, Magma Filarmoni Korosu’nun sahneye girişi 1984’ten 2012’ye, masumiyetin ziyan olmaz, uyanmamız için Uyan, uçan kuştaki güzelliği kaybettik hastayız, sevdiğimiz Küçük Sevgilim sanki yalanmış gibi ve grubu hafızalara kazıyan o kült parça Bir Derdim Var.

Herkes neden düşman?

Hayat güzel, hayat değişik.

Teşekkürler Mor ve Ötesi, teşekkürler Avrasya Filarmoni Orkestrası, müzikle ve sevgiyle…

bi bak istersen

Lezizceset