park 7

dirilten LezizCeset

Parkta okunması gereken bir kitap Philippe Djian’ın 26.romanı Love Song, Gallimard yayınları tarafından basıldı. Ayağınız Avrupa’ya basarsa ve fransızca bir roman aranıyorsanız, Philippe Djian’ın bu romanını ele geçirin. Bir rock yıldızı olmak kolay iş ve hepsi en aşağıdan en arka sokak barlarından başladılar. Kendi şarkılarını yazdılar, kendileri oldular. Kapitalizmin kölesi olmaktan kurtulamayan Rock Yıldızı.
Djian, Rock çağının bittiğini ve kendini tükettiğini söylemekte. Jim Morrison’u hatırlar gibiyim, evet.
Kadın ya da erkek. Çağımız ruhunuzu iyi fiyata satın alıp onu pazarlaması ve tüketmesini biliyor. Popüler kültürden ve popülerleşmekten kaçının. Kanserden daha tehlikeli şeyler, yaratıcılığınızı para karşısında topluma sunmak. Parka gidin, aynı banka oturun, farklı şeyler düşünün, yazın ama yazdıklarınızı pazarlamayın. Bütün güzel hikayeler siz vermeden satılığa çıkarılacak, unutmayın. Philippe Djian’ın otuz yıllık müzisyen arkadaşı Stéphane Eicher hakkında bir romanı boşuna yaratmadı.
Harcanmadan yaşayın. Çok vaktiniz yok. Belki kendi parça parça edilmiş aşk şarkınızı bulursunuz. Ama uyarayım, mutlu sona inanmayın.

(Philippe Djian’ı tanımayanlar için küçük bir ayrıntı. Şu meşhur Betty Blue’yu okuyunuz… en azından Jean-Jacques Beineix roman uyarlaması, güzelim filmini izleyiniz.)

bi bak istersen

bir iz bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Lezizceset