salon 229

dirilten lezizceset

Yeni ya da eski parçaları yeniden keşfetmek.

Günümüz teknolojisinin algoritmaları işimizi kolaylaştırsa da bir kitabın sayfalarına yazılmış şarkı isimlerinden bir şeyleri keşfetmek hâlâ çok güzel.

Billie Holiday’in Strange Fruit’i ise… Billie’nin sesi yağmurlu bir günü keyifle geçirmenize eşlik ediyor. Onun yaşam hikâyesine dönüp baktığımda bir kadın olarak çektiği acıların günümüz dünyasında değişmediğini görmek beni üzüyor. Elimizden hep daha fazlasının gelmesini dilerdim. Ama siyasal sistemlerin bizi sistemin içinde ezmesi, bu kaçınılmaz özgürlük savaşı sanırım hiç bitmeyecek. 

İnsanlık ırkçılığı dünya üzerinden kazımayı mutlaka mümkün kılmalı. En azından yöntemlerini değiştirmek için daha çok kafa yormalı. Özgürlüğün ten renginden, inançtan, yaşam tarzından mahrum bırakılma isteği.

Güç nefreti doğuruyor, iktidar olma takıntısı insanlığı büyük bir boşluğun içine itiyor. 

Ama müzik var, duygularımızı dışa vurmamıza, eski acıları hatırlamamıza, onlarla nasıl mücadele edebileceğimize yardımcı oluyor. 

Yaşamı dönüştürecek olan bakış açılarımız. Kendimizden başlıyor bu değişim ve sonra bir gülümsemeyi bulmak, mutlu olmayı seçmek zor olmuyor. 

Strange Fruit, ırkçılığın yıkımı üzerine yazılmış bir şarkı olsa da üzerimizdeki her türlü baskıyı ve acıyı hatırlatıyor. 

Yağmur yağıyor, yatağımın üzerine oturmuş bu güzel kadın Billie’nin şarkısını dinliyorum. Ekranda şarkı sözlerini açıp ona eşlik etmeye çalışıyorum. Biliyorum, her gün bir hediye. Biliyorum özgürlüğün kazanacağını… 

Müzikle ve sevgiyle kalın.

bi bak istersen

Lezizceset