slide 16 / kaykay bakımı

dirilten lezizceset
The Berrics’tes muazzam bir eser 🙂

Tahtaya iyi davranmak lazım. Geceyarısının sabaha bağladığı yerlerde köşe başında bir polis arabası bekler ve farları tuhaf tuhaf yakar. Yanından kayıp geçersin. Bazen durdurup kimlik sorarlar. Sıkıntı yok. Çok nadir sıkıntı çıkar. En sevmediğin insan tipi önüne geçip seni durdurmayı deneyenler olur genellikle ama belli bir saatten sonra kaykay yapan umursanmaz. Gece yolu size verir. Kasabanın bilmediğiniz sokaklarında dolanırsın. Kayabilecek bir zemin bulduğunuzda kaykayı ayaklarınız altına fırlatırsın. Günün farklı zaman dilimleri farklı hisler sunar.

Bir saatlik sürüşün ardından soğuk bir duş ve güzel bir uyku. 

Sabahın ilk saatleriyle birlikte yere tezgahı hazırlar ve kaykayı temizlemeye başlarsın. Bir kaç ayın getirdiği kir, toz trucklarının içine işlemiştir. Tool’u alır ve vidaları sökmeye başlarsın. Yeni tekerlerin ve rulmanların gelmesinin mutluluğu… Parçaları sökmenin ve toplamanın huzuru. 

Denize giren insanlara şöyle bir göz atarsın. Biraz düşünürsün. Biraz gülümser, biraz üzülürsün. Sonra yine gülümsersin,  dolaptan soğuk bir şeyler alır. Museum’a bakarsın. Yere çöker, seni sokaklarda özgürce dolaştıran tahtaya bakarsın. İnsanların birbirlerini hayatlarından kolaylıkla çıkarmalarına üzülmezsin artık. Ama alışkanlık seni bir an korkutur, merdivenlerden atlamadan önceki an gibi, sonra geçer bütün çekiciliğiyle korku. Yalnız olmayı becerebilmek tehlikeli bir yaşam deneyimiyle birlikte gelir. 

Hatırlamak güzeldir. Çocukluğundan parçaları… unuttuğun sevgiyi ve terkedişi… Emin olana kadar sıkarsın vidaları. İstediğin şekilde kaymana uygun bir şekilde. Güneş doğar, güneş yakar ve tüm güzelliğiyle batarken ufuktan birkaç tane yelkenli geçer beyaz yelkenleriyle… İnsanlar denizde yüzer, dalgalar bir sonraki sallanışa hazırlanır. Her şey hazır olduğunda yine kaldığı yerden devam edersin, kaykayı yerden alır, kaldığın yerden devam edersin. 

Bütün düşüşleri ezberleyeceğine söz verirsin. 

Umursamamanın anı değildir bu, aksine her şeyin oldukça farkında olduğunun anıdır. Serinlik seni rüzgara ulaştırır ve rüzgarı arkana alıp yaşarsın. Nefes alırsın. Oradasındır. Hiç bir yere gitmemiş gibi.Dönüp durursun. Değişmezsin, dönüşürsün. Daha güçlü ve daha sakin olarak eve geri dönersin. 

bi bak istersen

Lezizceset