ucuzhikâyeler12

dirilten lezizceset

Kendi hikayesini yazamayan bir adam, gözleri kör bir köpeğe benzer. Kendi toplumunun ona sunduğu kulübesinde adımlarını uzaklara atamaz ve kokladıklarının onu dünyaya bağladığını sanır. Gerçek yaşam içini acıttığında alışverişe çıkar, birşeyleri tüketmek için anı kollar. Artık sevdiklerinden şüphe duyar, artık zamanın geçmesi umursamadan sigarasını yakar, birasını yudumlar ve ardından gelecek güne uyanmaya çalışır. Kör bir köpeğin hikayesini yazmaya koyulur, kendi ötenazisinin ne zaman geleceğini bilmeksizin, birileri tarafından terk edilecek, bir tarafa atılacak ve unutulacaktır. Geriye de hikayesi yazılamamış bir yığın karmaşa bırakacaktır.
Film ona şöyle söyler :

Hayat yağmurda yürümeye benzer saklanıp korunabilirsin ya da ıslanırsın.

İçine batan kıymık gibi cümleler arar bulur oradan buradan, bir nevi koklar çünkü artık görmeyi bırakmış, saklanmayı denemiş ve ıslanmanın onu hasta edip yatağa düşüreceğinden habersiz kendini koyvermiştir. Yazarken bira tenekelerini düşürür, çakmağını yatağın altına kaçırır. Hayat bir türlü sigara paketindeki son sigarasını içmesine izin vermez.
Hayat bir çok şey yapmasına izin vermez çünkü bir kez ertelemeye başlamıştır isteklerini. Şanslı olduğunu umar, “sevdiklerim var” der ama onlar onu sevdiklerini söylemekten korkarlar, kaçarlar ve köpeğin kulübesinde zararsız ve bağlı daha uzun ömürlü yaşayacağını varsayarlar.
Köpek, her yağmur yiyişinde kulübeye saklanır, sadece susadığında çıkar yağmurun altına. Aşık olunacak güzel kadınlar, kızlar vardır etrafında, onu düşünceleriyle başbaşa bazen tek bir cümleyle boğarlar, bazen bakışlarıyla delerler. Kimse bu köpeğin içindekileri farketmez. Belki de köpek sevildiğinin farkında bile değildir. Aşağılanır sevilmeyerek ve hep açlığını çektiği anlarda aynı bakışı atar etrafına. Beni sevin, beni sevin ve ben de dünyaya ne kadar güçlü olduğumu, ne kadar koruyucu olduğumu göstereyim der. Anlarlar mı onu, bilinmez, gülüp geçerler, ne de olsa herkes bilir zincirinin uzunluğunu. Yorgun argın sürükler kendini çatısının altına yatağa uzanır, kendini sarar kendisiyle, uyuyamaz, dolandıkça dolanır. Yalnız olduğunu bilir, kör ve karanlıkta kimi koruyacağını seçemez. Doğanın ona verdiği içgüdüleri doğru çözümleyemez.
Yalnız bir köpeği gördüklerinde, insanlar sevmekten çekinir ve yağmurun altında onun ıslanmasını engeleyemezler, oysa o tir tir üşür orada, ağlar, belki gözyaşlarıyla değil ama gerçek seslerle ulur.
Ve çok bilmişler hep şöyle der: “Yaşlı kurt öldü.”
Herkesin geldiği yer bellidir, gideceği yerde o kadar kesin.

bi bak istersen

bir iz bırak

Lezizceset